Guitar Pro – program do edycji i zapisu tabulatury…

…komponowanie muzyki, zapis w nutach i tabulaturze, nauka gry na gitarze. Nowa, szósta już wersja przynosi szereg zmian i udogodnień, które z pewnością docenią dotychczasowi użytkownicy programu, jak również przyciągnie uwagę nowych odbiorców.

GP6 Lekcja ? JAZZ LICKS II-V-I (część 1)

Ten artykuł został przedstawiony przez Andry Ravaloson, doradcą artystycznym w Arobas Music.

W muzyce jazzowej, a szczególnie w “Be-Bopie”, jest harmoniczna kadencja nazywana “II-V-I”. Jest to zdecydowanie najczęściej stosowana kadencja. Znajduje się w prawie wszystkich standardów. Ale co to jest II-V-I?
Są to po prostu stopnie gamy oznaczone cyframi rzymskimi z głównych dźwięków z gamy durowej i ich harmonizacji poprzez dodanie do każdego stopnia dwóch tercji.


Kadencja II-V-I w przypadku C-dur jest następująca:

Jeśli będziemy grali w C-dur na tej kadencji, żadna z nut nie będzie zła

I odwrotnie, lick który będziemy grali może wydawać się mdły i nudny.

Znajdziecie “dysonans” lub pewne tarcie, które nada mu specjalnego brzmienia. Ale skąd ona pochodzi?

Cóż, fakt jest taki, że muzycy jazzowi zmieniają “V”. Oznacza to, że akord septymowy “V7” jest alterowany – w naszym przypadku, G7 (alt), tylko podstawowe dźwięki z akordu są utrzymane z C-dur: tonika (G), tercja (B) i septyma (F). Inne dźwięki: dziewiąty, piąty, szósty (lub XIII) są ogrywane pół tonu wyżej (#) lub niżej (b) w zależności od napięcia, które chcą tworzyć.

Pokażę Ci kilka sposobów na zmianę “V7” aby stworzyć napięcie, ale także wybrać charakterystyczne rozwiązania na końcowy akord Cmaj7. Celowo jako rozwiązanie wybrałem tercję (E), ponieważ myślę, że najlepiej charakteryzuje akord. Możemy jednak wybrać  oczywiście dowolny dźwięk z akordu.

?Jazz Guitar Licks ? II-V-I (n°1).gpx?
(kliknij na obrazek aby pobrać tabulaturę)

Te trzy zagrywki to są oczywiście tylko przykłady. I celowo zagrałem ten sam lick dla II, a także to samo rozwiązanie na tercji do I. Zachęcamy do eksperymentowania, ponieważ łatwiej zapamiętać coś co się samemu odkryło ale da również więcej satyfsakcji.

Powodzenia!

Komentowanie wyłączone.